Psychoterapia dla dzieci
Przez zabawę do wnętrza.
Dzieci rzadko mówią co je boli, raczej nie mówią wprost o tym, co czują, a przecież to co przeżywają rozwijając się, często je przytłacza, dlatego drogą do rozmowy z nimi jest zabawa, w której się wyrażają. Psychoterapia z dziećmi wykorzystuje zabawę do komunikowania się z małymi pacjentami. Zabawki, które mogą reprezentować ważne postaci z życia dziecka, wymyślane historie odbijające konflikty i trudy, z którymi dziecko się zmaga, ruch dla poczucia własnej siły i sprawności, do budowania świadomości siebie.
Trudności z jakimi może borykać się dziecko i jego rodzina.
-trudności w relacjach z rówieśnikami
-trudności adaptacyjne w związku ze zmianami zachodzącymi w rodzinie i poza nią - przeprowadzka, zmiana środowiska, rozwód rodziców
-trudności rodzinne - konflikty, zakłócenia w komunikacji między członkami rodziny, choroba członka rodziny, uzależnienie, agresja, przemoc
-ciężko przeżywany kryzys rozwojowy
-trudności w nauce
-zaburzenia zachowania
-ADHD
-zespół Aspergera i związane z nim trudności społeczne
-depresja dziecięca
-trudności wychowawcze
-trudności komunikacyjne
-lęki
D. W. Winnicott o rozwoju dziecka:
Dzięki zabawie dziecko zdobywa doświadczenia, a zabawa wypełnia ogromną część jego życia. Człowieka dorosłego bogacą zarówno przeżycia zewnętrzne, jak i wewnętrzne, ale dziecko odkrywa bogactwo głównie w zabawie i fantazjowaniu. W trakcie zabawy zaczynają powstawać początki związków uczuciowych, dzięki którym mogą rozwijać się więzi społeczne.
Łatwo jest dostrzec, że dzieci bawią się dla przyjemności, ale dużo trudniej zauważyć, że bawią się, aby ujarzmić lęk, czy zapanować nad myślami i impulsami, które - jeśli się nad nimi nie zapanuje - prowadzą do niepokoju.
D.W.Winnicott, Dziecko, jego rodzina i świat. Świat Książki, Warszawa 1993